Internet v našich životech

Internet. Počítače na planetě propojené do jediné obrovské sítě. Fenomén, který za několik desetiletí zcela ovládl naší existenci. Zbývá už jen málo míst na zemi, kde internet neovlivňuje každodenní chod života lidí.

Aniž si to uvědomujeme, tak vše, od ranního budíku vašeho telefonu, kde je přesný čas synchronizován s časem v síti, přes každodenně uskutečňované a stále častější nákupy přes internetové obchody, získávání informací o dění ve světě pomocí informačních a zpravodajských portálů, komunikaci s ostatními lidmi, ať e-mailem, nebo třeba video hovorem, televizní pořady, předpovědi počasí až po zásadnější věci, jakými jsou například řízení dodávek elektřiny, tepla, vody a dalších komodit pro běžný život zcela nezbytných.

Pokud se takto zamyslíme nad internetem, začneme si všímat i toho, že z dobrého pomocníka se postupem času stává i náš pán. Schválně, kdo z Vás si vzpomene, kdy měl naposledy volný den a za celých 24 hodin nepotřeboval být a také nebyl ani jednou na internetu? Kdo nevyužil nic, co by díky internetu nebylo v dnešní době třeba vyrobeno?

Ano, i fyzické věci našeho běžného použití jsou více či méně výsledkem využívání internetové sítě. Samostatní podnikatelé, menší firmy s několika málo zaměstnanci i obrovské nadnárodní koncerny s pobočkami po celém světě, které běžné spotřební věci ve vaší domácnosti vyrábějí, navrhují, prodávají, nebo i jen přepravují, jsou dnes na internetovém připojení zcela závislé.

Ať je to jen reklamou, kterou sami sebe prezentují ostatním, nebo naopak nějaké dodavatele materiálu, nebo služeb hledají, přes zcela nezbytnou komunikaci se zákazníky, nebo dodavateli, která se už téměř výhradně přesunula na internet, díky e-mailu a nepřebernému množství různého komunikačního softwaru nabízeného i zdarma.

Už jen málo se vidí využívání klasické pošty, kurýrů, nebo faxů a telefonické sítě, která je mimochodem také digitalizována a spravována za využití počítačů a jejich připojení na internet, i kdyby se mělo jednat pouze o vzdálenou správu telefonních ústředen.

Sám si neumím představit třeba velkou výrobní firmu s několika pobočkami, které mezi sebou nejsou propojeny za využití internetu. Balíky různých dat, emailů, technické dokumentace a dalších informací denně kolují mezi takovými pobočkami a jednotlivými středisky, z nichž mnohé využívají třeba i společných úložišť v mateřských podnicích, kam mají pobočky přístup přes půl světa a v reálném čase ke sdíleným informacím jen a jedině díky internetu.

Takový je trend, taková je doba. A další využívání internetové sítě v soukromé sféře se neustále vyvíjí. Ať pro zábavu, výdělek, ulehčení života nebo bezpečnost, kdy si můžete připojit jednotlivé spotřebiče takzvaných chytrých domácností k internetové síti pomocí WiFi a sledovat například na dovolené přes svůj telefon, co se zrovna ve vašem domě, či bytu děje, nebo už vás určitě ani nepřekvapí e-mail od vaší inteligentní lednice, která vás upozorní, že došlo mléko a je ho potřeba cestou z práce nakoupit.

Určitě je dobře, že pokrok jde dopředu a to i díky internetu, ale neměli bychom zapomínat, jaké to bylo na světě i před jeho spuštěním. V době korespondenčních lístků, které nahrazovaly dnešní maily, nebo esemesky, době, kdy předání informace přes půl světa trvalo určitě několik dní, kdy auto zaparkované před domem vám na tablet neoznamovalo, že mu dochází palivo, nebo že kapacita baterie poklesla ke kritické hranici a bude potřeba doplnit i vodu do ostřikovačů, k sobě měli lidé paradoxně mnohem blíže, než je tomu nyní a to je jedna z důležitých věcí, kterou nám internet i přes svůj neskonalí přínos tak nějak vzal.