Mohou mít mobilní domy celoroční využití?

I u nás se najdou lidé, kteří nechtějí mít nikde kořeny. Chtějí zkrátka mít možnost kdykoliv odejít třeba na druhý konec republiky, a to aniž by museli procházet celým náročným a především drahým procesem koupě domu či bytu a stěhování.

Pro takové lidi mohou být řešením mobilní domy celoroční. V nich se, na rozdíl od těch běžných, dá bydlet i v našich podmínkách po celý rok. Jsou totiž mimo jiné vybaveny také vytápěním. Nemusíte se tedy bát, že byste v zimě mrzli například v minus dvaceti stupních.

karavan1

Trend mobilních domů, nebo-li karavanů, k nám přišel ze Spojených států Amerických. Tam je tato kultura poměrně více rozšířena, a to hned z několika důvodů.

Tím prvním je mentalita, která dává daleko větší důraz na svobodu jednotlivce, než je tomu u nás. Možnost volného pohybu, kdykoliv se nám zachce, je tedy vítaná.

Dále zde hraje roli fakt, že vzdálenosti jsou podstatně větší, než na jaké jsme zvyklí. Například na návštěvu k příbuzným se jede klidně i dva dny, a hodinová či dvouhodinová jízda je jako nic. Není tedy divu, že je výhodné, když během těchto cest nemusí shánět ubytování.

karavan2

Jako poslední je třeba zmínit podnebí. To je na rozdíl od toho, které známe, mnohem teplejší. To platí především v jižní části, kde je také tento způsob života nejčastější. Zimu a sníh zde prakticky neznají. To také znamená, že nemusí být kvůli mrazu uvězněni uvnitř. Zkrátka jim stačí dojet do teplejších krajin, a mají vystaráno.

Avšak jak již bylo řečeno, tento trend se objevuje už i u nás. A ačkoliv rozhodně není ani zdaleka tak rozšířený, propadá mu, zejména v létě, čím dál více lidí, kteří svou dovolenou chtějí strávit cestováním po republice, ať už půjde o přírodní krásy nebo starobylé památky.

Zatím se však nezdá, že se tento styl nějak výrazněji ujme. Zkrátka pro něj nemáme takové podmínky, jaké by potřeboval.