V březnu 2011 byl Craig Lewis, 55letý muž trpící amyloidózou (autoimunní onemocnění, při kterém se vám plní orgány lepivými proteiny, což vede k selhání srdce, ledvin a jater), přijat do Texas Heart Institute. Bez lékařské pomoci by pravděpodobně do několika dnů zemřel.
Naštěstí se zde našli Dr. Billy Cohn a Dr. Bud Frazier, kteří už dříve testovali zařízení zvané „continuous flow device“ na kravách. Díky tomuto zařízení byla zvířata schopna žít i bez srdce. Jedná se o dvě „pumpy“ či „turbíny“, díky nimž krev v těle cirkuluje neustále, což má za následek, že zvíře (či později i člověk) nemá žádný hmatatelný puls a při připojení na přístroj EKG by se nenaměřil žádný puls a výsledkem by byla rovná čára. Podle všech způsobů měření, jakými se zjišťuje stav pacienta, tedy nežije. A přes to byla zvířata v jinak naprostém pořádku. Normálně jedla, byla šťastná, zdravá.
Během operace pana Lewise se doktoři rozhodli implantovat zařízení namísto jeho srdce. Celý proces netrval ani 48 hodin a stal se velkým úspěchem. Craig Lewis se tak stal prvním člověkem s touto technologií. „Poslouchala jsem,“ sdělila jeho manželka, „byl to hukot, což bylo úžasné.“ Přiznala, že věděla, že šlo o riskantní zákrok, ale on chtěl žít a oni ho nechtěli nechat jít. Ovšem jeho játra a ledviny takové štěstí neměly a brzy začaly selhávat. Proto jeho rodina po několika měsících požádala doktory o odpojení přístroje, aby mohl zemřít lidsky. „Nikdy nevíte, kolik máte času, ale stálo to za to,“ svěřila se paní Lewisová.
Dr. Cohn věnoval velkou část svého života objevům a vynálezům, jenž podporují funkce srdce. Jeho nejproslulejším vynálezem je LVADs (Left Ventricular Assist Device). S Dr. Frazierem se spojil za účelem nového objevu využívajícího LVADs k nahrazení funkcí pravé a levé komory srdce a to, jak je již zmíněno výše, úspěšně. Dr. Cohn vysvětlil, že problém s existujícími umělými srdci je, že aby pracovaly stejně jako lidské srdce, musí tlouct 100 000krát denně, 35 milionkrát ročně, takže se lehce opotřebí.