Chcete průzračnou vodu? Hlídejte pH!

Zatím voda v bazénu vypadá velice dobře, ale bude to tak i po několika týdnech koupání? Má být příznivé počasí, horké léto a v bazénu bude jistě stále „plno“! Hygienická kvalita a krásný vzhled koupací vody dostanou pěkně zabrat! Budou všichni ti pomocníci, jako jsou chlor šok, vločkovač či rozjasňovač opravdu dostatečně účinní? Budou, pokud ovšem my budeme hlídat správnou hodnotu ph vody v bazénu www.chlorito.cz!

domácí bazén

Proč kontrolujeme právě hodnotu ph vody?

Je potřeba opravdu pravidelně a často kontrolovat právě hodnotu ph vody. Je to ukazatel její kyselosti. Kontrolní měření není nic složitého. Pomohou nám s ním jak klasické lakmusové papírky, tak sety s kapalnými složkami nebo využijeme přístroje digitální. Ideální stav je, pokud se „vejdeme“ do rozmezí hodnoty ph mezi 7,1 – 7,5. Pokud tomu tak není, musíme začít okamžitě jednat! Pomocí přípravků některé vhodné řady bazénové chemie (přípravky ph plus a ph mínus) hodnotu snížit nebo zvýšit tak, aby se dostala na doporučené rozmezí. Je to velmi důležité! Bez toho totiž správně neúčinkují přípravky k udržení zdravotní nezávadnosti bazénové vody! Samozřejmě ztratí také svou „jiskru“ a dojde k jejímu nežádoucímu zabarvení. A uvažujeme o tom, zda ji budeme ještě zachraňovat nebo bude nutné bazén vypustit, vyčistit a případně, nechceme koupací sezónu předčasně ukončit, napustit bazén novou.

průzračná voda

Co dělat, když je přesto „barevná“?

Někdy se ovšem může stát, že i když se snažíme, nepodaří se vodu „udržet“ v původní průzračné kvalitě. Hodnota ph je dobrá, voda dezinfikovaná, ale barevně vypadá nevzhledně. Jestliže se rozhodneme ji „zkusit zachránit“, postupujeme podle rad zkušených odborníků!

Když je voda zelená, což způsobují řasy a bakterie, nasadíme přípravek „chlor šok“. Zakalení pomůže odstranit flokulant (vločkovač) a přípravek „projasňovač“. Samozřejmě při tom musí probíhat intenzivní a účinná filtrace! Pokud je pak voda kalná i po 24 hodinách filtrace, je čas zavolat bazénovým profesionálům nebo se smířit s tím, že ji budeme muset vyměnit.