Proč mít tažné zařízení

Osobní vůz bez tažného zařízení je jako kamion bez návěsu – není plně využit jeho potenciál. A ten bývá neobyčejně velký, můžete za něj zapřáhnout přívěs a vycestovat na dovolenou, kam se vám zachce, bez závislosti na předražených penzionech a hotelích, anebo přestěhovat na vypůjčeném vozíku svépomocí celý byt.

tažné zařízení

Pevné nebo odnímatelné

Častěji se montují tažná zařízení Octavia https://www.amsa.cz/Octavia-III pevná, má to své nesporné výhody. Pokud vyloženě nebazírujete na vzhledu auta, jehož ráz kazí právě kulový čep, vsaďte na toto řešení. Můžete za něj připojit cokoli, co povoluje maximální zatížení uvedené v technické specifikaci výrobku a zároveň v manuálu vašeho vozidla. Prakticky jde o připojování obytných karavanů, vozíků pro převoz koní, přívěsů s plachtou nebo s nástavci pro převážení nejrůznějších břemen počínaje stavebním materiálem a konče nábytkem. Na pevný čep lze také namontovat nosič kol.

škoda octavia

Elektronika

Moderní vozidla jsou vybavena mnoha elektronickými okruhy, které ovládají řídící i podpůrné systémy, a s nimiž je jízda mnohem snazší, než s vozidly, vyráběnými na konci dvacátého století. V jistém směru to má i své nevýhody, pamětníci doby reálného socialismu si jistě vybaví „škodovky“, které bylo možno opravovat i doma v garáži, ovšem s moderním vozem osazeným palubním počítačem zvládnete jen základní údržbu. Velmi důležité je při montáži tažného zařízení jeho propojení s řídícím „velínem“, který monitoruje a ovládá systém ABS a koriguje řízení i v případě vyvažování přívěsného vozíku či karavanu.

Kurz jízdy s přívěsem

Jízda s připojeným přívěsem vyžaduje nejen vyšší opatrnost, ale také patřičné zkušenosti. Pokud nemáte v rodině či v řadách blízkých přátel někoho, kdo vás alespoň zpočátku seznámí se základními dovednostmi, vsaďte na pokročilý řidičský kurz. A třeba zvládnete i couvání, což je jedna z nejobtížnějších záležitostí, která dokáže potrápit i mnohé profesionály.