Jak sestavit svůj první rozpočet

Pro mladé lidi je vždycky těžké opustit rodné hnízdo. Někteří se na to těší, někteří se toho spíše bojí, tak či tak je čeká spousta nových výzev. Jednou z nich je nutnost naučit se hospodařit s vlastním rozpočtem.
Časy bezstarostného rozhazování jsou pryč a je třeba se začít chovat trochu zodpovědně. Je třeba se začít učit, že na měsíc je daná určitá částka, která se prostě za normálních okolností nepřekračuje. Nepočítáme do toho samozřejmě mimořádné situace, různé nehody, havárie v domácnosti nebo nečekané výdaje. To jsou už bohužel nástrahy života.
zapínání kalkulačky.jpg

S čím začít

·         Udělejte si seznam svých příjmů a výdajů – jde o velice důležitý krok, během kterého si uvědomíte kolik peněz máte na měsíc a jaké jsou vaše výdaje
·         Vyškrtejte ze seznamu nepotřebné položky – často utrácíme peníze úplně zbytečně za věci, které ani nepotřebujeme a občas ani nechceme. Najděte takové věci a buď je vyškrtněte, nebo se pokuste najít levnější alternativu
účtenka za nákup.jpg

Důležité položky, se kterými počítat

Někdy je těžké si uvědomit, co které věci stojí a s jakými výdaji vlastně počítat. Proto je tak důležité udělat si o tom alespoň základní přehled.
·         Výdaje spojené s bydlením – ať už se jedná o nájem, elektřinu, plyn a další výdaje nebo třeba náklady na vybavení nebo dekoraci do bytu (ty jsou ovšem každý měsíc trochu jiné, pokud plánujete vybavit si byt, vyčleňte si měsíčně určitou částku a pořizujte věci postupně).
·         Jídlo a pití – je vhodné poohlédnout se po levnějším a efektivnějším řešení, než je vaření každý den. Pokud jste studentem vysoké školy, můžete navštěvovat menzu, nebo můžete vařit na více dnů dopředu.
·         Zábava – přeci jenom život není práce, ale také zábava. Měli byste na nic však mít vyhrazenou určitou částku (popřípadě šetřit) a nepřekračovat ji.
·         Doprava – věřte nebo ne, i obyčejná městská hromadná doprava stojí docela hodně peněz. Proto nezapomeňte uplatňovat slevy, například studentské, nebo si zakoupit výhodnější měsíčník
S pořádným plánem a přehledem za co a kolik utrácíte je mnohem jednodušší dostat svoje finance pod kontrolu a naučit se s nimi zodpovědně hospodařit.