Šviháci a muži v černém

Česko je vůbec zajímavý národ, jsme nejproduktivnější v Evropě a zároveň se valná část republiky neumí oblékat. Oblek nebo sako máme jedno, které používáme, „recyklujeme“ na veškeré formální události a vzít si sako jen tak na každodenní nošení je okamžitě viděno jako podezřelé. V zahraničí je nám přezdíváno „muži v černém“ – naše univerzální obleky totiž často mají jedinou barvu, černou, a pokud k tomu máte barevnou kravatu, tak to jste ještě moderní švihák z velkoměsta. Je sice pravda, že tento trend pomalu ustupuje a Češi se pomalu začínají otevírat světu, ale stále tu máme hned několik „prohřešků“, kterých je lepší se alespoň vyvarovat.
maska opice 

1)Černé obleky

Výše zmíněné černé obleky, naprostý postrach pro všechny, kteří mají alespoň trochu nějaký běžný postřeh. Černé obleky, milí byznysmeni, nechte doma, maximálně si je vezměte na velmi formální večeře a večírky po šesté večer. Ideální na denní nošení jsou obleky šedé nebo modré, nějaké pěkné polobotky, klidně můžete i kombinovat nejrůznější barvy. Je dobré mít nějaký ranní, odpolední a večerní oblek.
model v obleku

2)Gentleman se dobře stará o peníze

I když to neplatí vždy, člověk upravený, ale především pozorný a znalý etikety se přece jen postará o vaše peníze lépe než nějaký rádoby manažer z Horní-dolní. Je dobré pěkně a upraveně vypadat, je ještě lepší se tak chovat. To znamená, pokud budete ve vyšší společnosti uzavírat obchodní jednání, kromě pěkného obleku a čistých bot je také třeba i nějaké té kultury. Například dámám se ruka nechmatá hned u těla, ale počkáte, pokud vám ji na vaše gesto podá sama. Občas člověk vidí, když se velmi milí pánové sápou po ruce ženy jako po hadici, protože si den předtím přečetli, že ženě se podává ruka nejdříve. Také když představujete svoji polovičku, přednost má výše postavené dáma před vaší, poté pán s vyšší pozici a vy až úplně naposledy.
 
Mohou se to zdát jako dvě povrchní záležitosti, ale o člověku dosti vypovídá i to chování, proto je třeba dbát i nějaké té úrovně.