Jak se bránit modrému světlu

Modré světlo není něco, co by naši předci neznali. Přirozené modré světlo totiž pochází ze slunce a je důvodem, proč vidíme oblohu krásně modrou. Sluneční modré světlo je velice prospěšné pro náš organizmus. Pomáhá nám zvyšovat bdělost, reguluje přirozený spánek a probouzení a také nám může zlepšovat náladu. Ale jak se říká, všeho moc škodí. Modré světlo totiž najdeme i tam, kde bychom to vůbec nečekali. Vyzařuje na nás z mobilních telefonů, televizí, počítačů i zářivek. V době moderních technologií je téměř jisté, že skoro každé oči na této planetě jsou modrým světlem přetěžovány.

práce na pc

Nejčastějším negativním účinkem vystavení modrému světlu je zhoršená kvalita spánku. Je dokázáno, že hormon spánku melatonin se tvoří asi hodinu po západu slunce. Tento hormon tělo připravuje na fázi spánku. Jestliže ale přirozené modré světlo nahradíte umělým modrým světlem z obrazovek a telefonů, může se stát, že budete mít problémy s usínáním. Tělo je totiž pořád ve fázi bdění. Pokud však i tak usnete, můžete se ráno probit unavení a podráždění.

Modré světlo také může způsobovat digitální únavu očí. Projevuje se suchýma očima, rozmazaným viděním a bolestí hlavy a šíje. Největším problémem je pak poškození sítnice. Náchylnější k poškození jsou lidé nad 65 let, kteří mají sníženou produkci melaninu.

brýle

Pokud se chcete všem těmto negativním účinkům modrého světla vyhnout, pořiďte si brýle proti modrému světlu. Brýle pohlcují modré světlo a redukují tak záření z obrazovek a mobilních telefonů. Obsahují ochranný film blue control, které neutralizuje nadbytek modrého světla. Brýle proti modrému světlu mají velikou výhodu. Jsou bez dioptrií, a proto je může nosit naprosto každý a ne jen lidé, kteří mají nějakou oční vadu. Jestliže si takové brýle koupíte, ocení to nejen vaše oči, ale podpoříte tak kvalitní spánek a zdraví celkově.